serwis samochodowy

Serwis samochodowy – Nowe trendy pojawiające się z działalności warsztatów samochodowych

Posted by

Zmiany w motoryzacji powodują również konieczność dostosowywania się do nich warsztatów samochodowych. Zwiększa się zakresu usług oraz konieczność serwisowania modeli o różnych napędach.

Wzrost ilości pojazdów elektrycznych

Zmiany sposoby napędzania pojazdów oraz wymagania co do ekologicznego transportu wpływają na coraz większy udział pojazdów elektrycznych. Obsługa takich samochodów wymaga innych narzędzi, jak również lepszej znajomości specyfiki ich pracy oraz serwisowania akumulatorów przechowujących energię. Tendencja taka będzie utrzymywała się przez długi okres, przez co warsztaty samochodowe przeprowadzają szkolenia personelu, aby obsługa pojazdów była jeszcze bardziej efektywna. W wypadku samochodów elektrycznych oprócz znajomości podzespołów mechanicznych i ich działaniu dochodzi konieczność wymiany zużytych akumulatorów oraz obsługa silników elektrycznych napędzających pojazd. Do analizy pojemności akumulatorów są specjalne urządzenia, podłączone do złącz inspekcyjnych i sprawdzające ile energii może zostać zmagazynowane.

serwis samochodowy

Zmiana sposobu obsługi przez usługi mobilne

Duża ilość elektroniki i czujników, które montuje się w pojazdach, umożliwia prostą analizę stanu pojazdu za pomocą komputerów diagnostycznych. Pozwala to na tworzenie mobilnych warsztatów zajmujących się sprawdzaniem przyczyn usterek. W ten sposób pracownik warsztatu dojeżdża do klientów i tam ocenia zaistniałą sytuację. Usprawnia to wykrycie usterki i może powodować szybsze serwisowanie pojazdu w przypadku małych uszkodzeń. Dzięki podłączeniu do komputera diagnostycznego możliwe jest również awaryjne uruchamianie samochodu w przypadku wykrycia błędów w oprogramowaniu. Po ustaleniu przyczyny awarii pojazd taki może zostać odholowany do warsztatu w celu dalszych napraw lub poszerzonych diagnostyki.

Zmiana technologiczne pojazdów serwisowany w warsztacie

W związku, z tym że pojazdy dostępne na rynku są konstruowane, aby ograniczyć ingerencji użytkownika w podzespoły, to serwis samochodowy zajmuje się coraz większą ilością prosty działań. Ułatwia to pełną kontrolę nad pojazdem oraz zachowuje ciągłość przeglądów serwisowych w jednym zakładzie. W ten sposób właściciel pojazdu może cyklicznie wykonywać przegląd samochodu i reagować na powstające drobne uszkodzenia lub szybsze zużycie podzespołów. Szersza diagnostyka, którą można przeprowadzić w zakładzie serwisowym, nie wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz wydłuża okres użytkowania pojazdu. Taka ciągła opieka gwarantuje również wyższą cenę w przypadku od sprzedaży pojazdu na rynku wtórnym.