architecture-1836070__340

Dom piętrowy, czy parterowy? Który wybrać?

Posted by

Wiele osób marzy o tym, aby posiadać własny dom. Czasami wynika to z tego, że są zmęczeni miastem i chcieliby odetchnąć od jego zgiełku, inni natomiast nie wyobrażają sobie mieszkania w bloku, ponieważ wychowywali się w domu i chcieliby tak również wychować swoje dzieci, a jeszcze inni chcieliby po prostu mieć więcej intymności i prywatności, a także kawałek trawnika przed domem, gdzie można by posiedzieć latem, poopalać się, rozłożyć basen, czy też rozpalić grilla. Powodów na posiadanie własnego domu jest naprawdę sporo.

Jak zatem rozpocząć jego budowę?

Otóż w pierwszej kolejności, należy rozejrzeć się za działką budowlaną, na której nasz wymarzony dom miałby stanąć. Następnym krokiem, jest wynajęcie architekta, który przygotuje nam projekt domu. Oczywiście istnieje wiele firm, które sprzedają już gotowe projekty, w związku z czym musimy zastanowić się nad tym, czy chcielibyśmy projekt stworzony zgodnie z naszymi wyobrażeniami, czy po prostu zdamy się na uprzednio przygotowany projekt, ponieważ wyobrażenia jako takiego nie posiadamy. Następnie, kolejna ważna kwestia.

Zatem jaki wybrać?

Czy chcielibyśmy mieć dom piętrowy, czy może w kręgu naszych zainteresowań znajdują się raczej domy parterowe projekt? Przede wszystkim, to na jakim dom możemy sobie pozwolić, warunkuje przede wszystkim wielkość naszej działki. Jeżeli mamy małą działkę, a dosyć sporą rodzinę i stawiamy raczej na większą ilość pokoi, to najpewniej powinniśmy postawić na dom piętrowy, jeżeli natomiast mamy sporą działkę, to możemy pójść w szerokość. Są też oczywiście osoby, które chcą mieć jak najmniejszy domek bez względu na wielkość działki, bo część z niej planują na przykład wykorzystać pod uprawę warzyw, czy postawić plac zabaw dla dziecka, w związku z czym parterowy dom, w niewielkich rozmiarach w zupełności im wystarczy. Jak wiadomo to, na jaki dom się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych możliwości finansowych, a także od naszego wyobrażenia o idealnym miejscu do mieszkania z całą rodziną lub też w pojedynkę.

architecture-1836070__340